Protipožiarne opatrenia pri skladovaní Li-Ion batérií v domácnostiach

Protipožiarne opatrenia pri skladovaní Li-Ion batérií v domácnostiach

NormalizáciaPožiarne konštrukcie

Problematika Li-Ion batérií z hľadiska protipožiarnej bezpečnosti sa často komunikuje prevažne v súvislosti s rozvojom elektromobility. Avšak je potrebné nezabúdať, že Li-Ion batérie sú všade okolo nás, počínajúc mobilnými telefónmi, akumulátorovými náradiami, rôznymi prístrojmi a končiac elektrickými kolobežkami a bicyklami.

V roku 2021 naša asociácia spracovala a vydala ATN® 010, ktorá rieši problematiku bezpečnostných aspektov elektromobility v stavbách vrátane požiarnobezpečnostných aspektov. Keď sledujeme, čo sa odohráva v bežnom živote, nie je možné si nevšimnúť výrazný nárast množstva elektrických dopravných prostriedkov, ako sú elektrické kolobežky a elektrické bicykle. Málokto si však uvedomuje požiarnobezpečnostné aspekty, ktoré súvisia s týmto spôsobom alternatívnych pohonov nahrádzajúcich ľudskú silu, týchto pôvodne klasických dopravných prostriedkov poháňaných človekom.
Na prvý pohľad do pôvodnej kočikárne bytového domu sa môžete presvedčiť, že nám akosi ubúda kočíkov a pribúda elektrických kolobežiek a elektrických bicyklov a to sa týka aj priestorov v byte a ďalších spoločných priestorov v bytovom dome. Existuje množstvo mediálnych informácií, čo môže spôsobiť porucha Li-Ion batérie napr. elektrickej kolobežky z hľadiska protipožiarnej bezpečnosti.

Aby sme pomohli spoluobčanom aj v tejto nedostatočne riešenej bezpečnostnej oblasti, rozhodli sme sa spracovať a vydať doplnenie ATN® 010 o časť, ktorá rieši protipožiarne opatrenia pri skladovaní Li-Ion batérií v domácnostiach. Na projekte spolupracovali naši kolegovia a členovia APPO SR spoločnosť FIRTECH s.r.o. a spoločnosť FIRE ELECTRIC INSTITUTE s.r.o.. Výsledok projektu riešenia protipožiarneho opatrenia ochrany elektrických kolobežiek sa nachádza priamo v sídle APPO SR v Banskej Bystrici. Doplnenú ATN® 010 si môžete stiahnuť TU alebo z webovej stránky v časti ATN® normy.

5 komentárov. Leave new

  • Ing. Ján Dekánek
    26. septembra 2022 10:25

    Dobrý deň všetkým
    V uvedenej súvislosti by som rád pridal ešte jeden aspekt použitia Li-ion batérií v domácnosti. Je to stabilná výkonná batéria spojená s fotovoltickým systémom zásobovania domácnosti elektrickou energiou. Tak, ako fotovoltické panely, aj batéria sa umiestni dodatočne hocikde v byte – rodinnom dome, kde je voľné miesto. Toto by si tiež zaslúžilo pozornosť.

    Odpovedať
  • Miloš Böhmer
    26. septembra 2022 12:54

    Dobrý deň všetkým, v prípade Li-ion batérií sa ukazuje ako pomerne významné aj nebezpečie výbuchu plynov, ktoré sa z článkov uvoľňujú pri neriadenom náraste teploty ( thermal runaway ). Jedná sa o zmes výbušných a toxických plynov, ktorých zloženie a koncentrácie závisí od typu batérie, ale napr. aj úrovne nabitia článkov. Dávam na zváženie doplniť konštrukciu boxu o „oslabené miesto“, cez ktoré by sa tlak pri výbuchu uvoľnil do najmenej nebezpečného smeru. V súčasnosti sa tzv. „deflagration vents“ inštalujú napr. na batériové úložiská, kontajnery na batérie a pod. V tomto prípade by stačilo jednoduchšie opatrenie.

    Odpovedať
    • „Deflagration vent“ po slovensky „Výbuchový prieduch“, ako uvádza pán Miloš, je zabezpečený „slabým miestom“ v bočnej prednej konštrukcii krytu, ktorá nie je v mieste styku s podlahovou doskou a bočnými časťami ochrannej konštrukcie s nimi pevne spojená ani tesnená. Čiže jednoduché opatrenie zrejmé z uvedených obrázkov A.1 až A.4 v ATN® 010.

      Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.