Požiar bytu a následný požiar horľavej fasády v Banskej Bystrici z hľadiska praxe

Požiar bytu a následný požiar horľavej fasády v Banskej Bystrici z hľadiska praxe

Požiare

V stredu večer 9. 12. 2015 zachvátili plamene jeden z bytov na Tatranskej ulici v Banskej Bystrici na sídlisku Sásová. Bližšie informácie o tejto udalosti sa môžete dočítať na linkoch:
foto-poziar-na-tatranskej-vystrasil-obyvatelov-a-zneprejazdnil-ulicu
foto-mohutny-poziar-bytu-na-tatranskej-ulici-v-sasovej/
Tragedia-na-strednom-Slovensku–Poziar-v-byte-zabijal-
Na celú udalosť sa však treba pozrieť aj z hľadiska vhodného výberu fasádneho zatepľovacieho systému, ktorý môže byť horľavý alebo nehorľavý. Je všeobecne známe, že od budúceho roku 2016 s začnú používať väčšie hrúbky tepelnoizolačných materiálov v zatepľovacích systémoch, ako tomu bolo v prípade fasády na Tatranskej ulici 72, kde pol použitý horľavý polystyrén (EPS) s hrúbkou cca 100 mm. Keď si pozorne prečítate a vypočujete mediálne správy k tejto udalosti zistíte, že požiar a jeho likvidácia vyvoláva niekoľko ďalších otázok vo vzťahu k rozhodovaniu sa obyvateľov našich bytových domov o tom, aký tepelnoizolačný systém zvoliť pre zateplenie svojho bytového domu. Horľavý alebo nehorľavý?
Okrem ceny zatepľovacieho systému, ktorá je vždy „až na prvom mieste“ je potrené zvážiť aj iné faktory a to, aké sú skutočné podmienky zástavby, umiestnenia stavby vzhľadom k prírode a podmienky pre zásah hasičských jednotiek (nie tie na papieri, ktoré sú predpokladané). Z uvedených dôvodov pripájame dva obrázky z miesta udalosti (pozri dole), ktoré dokumentujú tieto skutočné podmienky. Z uvedených obrázkov je zrejmé, že sa jedná o typickú socialistickú zástavbu (dom na dome), kde okrem katastrofálnej situácie s parkovaním áut obyvateľov obytných domov vidíme aj celkové umiestnenie stavby vzhľadom k prístupovej komunikácii a taktiež umiestnenie stavby vzhľadom na terén a výsadbu stromov (palivo), ktoré môžu výdatne napomáhať šíreniu požiaru po horľavej fasáde. Ďalším dôležitým rozhodovacím faktorom vyplývajúcim z mediálnych správ, je obmedzenie dopravnej a prístupovej situácie na ulici počas likvidácie požiaru a následných sanačných prác, kedy hasiči museli rozobrať horľavý zatepľovací systém do výšky niekoľkých poschodí, aby odhalili možné skryté ohniská požiaru fasády. Z toho vyplýva aj ďalší dôležitý rozhodovací faktor, ktorý sa týka finančných škôd a následných investícií na opravy požiarom priamo poškodených konštrukcií budovy, ale aj opravy poškodených konštrukcií horľavého zatepľovacieho systému, ktoré museli byť z hľadiska odhaľovania možných ohnísk požiaru poškodené hasičmi.
Takže pri rozhodovaní o tom, či si zvolíte pre zateplenie svojho domu nehorľavý resp. horľavý tepelnoizolačný materiál zvážte vždy všetky existujúce a uvedené faktory.

Všade tam, kde sa stretnú pán „Kyslík“, pán „Horľavý materiál“ (palivo), pán „Zdroj vznietenia“ a súrodenci „Okolnosti“ vždy bude horieť. Ako môžete ovplyvniť Vy, aby sa títo štyria nestretli? Jednoducho. Nepozývajte na stretnutie Horľavý materiál.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.