Nová terminologická databáza termínov a definícií uvádzaných v STN a TNI

Nová terminologická databáza termínov a definícií uvádzaných v STN a TNI

NormalizáciaPožiarne konštrukciePrávne predpisyRôzne

Chceli by sme Vás informovať o zaujímavom projekte, ktorý vytvoril a sprístupnil na bezplatné používanie širokej odbornej verejnosti (používateľom noriem) slovenský národný normalizačný orgán (NNO), t. j. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR.
Jedná sa o databázu termínov a definícií uvedených v slovenských technických normách (STN) a technických normalizačných informáciách (TNI), vydaných v štátnom jazyku. Sprístupnením tejto bezplatnej terminologickej databázy slovenský NNO napĺňa ustanovenie § 4 ods. 2 písm. n) zákona č. 60/2018 Z. z. o technickej normalizácii, ktoré ustanovuje, že

„Úrad ako slovenský národný normalizačný orgán zodpovedá za jazykovú a terminologickú správnosť prijatej slovenskej technickej normy a technickej normalizačnej informácie v štátnom jazyku“.

Preto je dôležité, aby túto nesporne pozitívnu aktivitu slovenského NNO podporili svojou aktivitou aj používatelia noriem tým, že ak pri používaní terminologickej databázy a STN či TNI zistia rôzne definície rovnakých termínov (a naopak) v slovenských technických normách a technických normalizačných informáciách, budú požadovať od slovenského NNO nápravu a aktívne prispejú k odstráneniu zistených nedostatkov.

Tento projekt terminologickej databázy si vyžaduje pozornosť a ocenenie zamestnancom slovenského NNO aj z tých dôvodov, že mnoho používateľov noriem dokáže len „protestovať“ voči úrovni STN a TNI, ale keď majú priložiť ruku k dielu, tak ich „protesty“ sú utajené, ako „dlažobné kocky pred úradom vlády“.

Bližšie informácie o terminologickej databáze nájdete na Terminologická databáza.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.