E-aplikácia OPK na osvedčenie požiarnych konštrukcií je v prevádzke

Požiarne konštrukcieRôzneStavebné výrobky

V priebehu 2018 sme Vás na našich stránkach niekoľko krát informovali o prácach na vývoji elektronickej aplikácie na osvedčovanie požiarnych konštrukcií ich zhotoviteľom tzv. e-aplikácie OPK.
Osvedčovanie požiarnych konštrukcií ich zhotoviteľom v procese uskutočňovania stavieb je síce požiadavka, ktorá je v platnosti už od roku 2012 na základe príslušných ustanovení vyhlášky MVSR č. 94/2004 Z. z., ale v praxi sa jej plnenie resp. požadovanie plnenia reálne prejavilo až v poslednom období a to len v prípadoch niektorých významných stavieb na Slovensku. V tomto článku sa však nechceme venovať príčinám tohto stavu, pretože tie sú asi každému zrejmé.

Dôležitejšie je to, že dnes môžeme širokej stavebnej verejnosti, ktorej sa týka požiadavka osvedčovania požiarnych konštrukcií, t. j. najmä zhotoviteľom požiarnych konštrukcií sprístupniť túto e-aplikáciu OPK na používanie.
Prístup do e-aplikácie OPK a všetky dôležité informácie o jej funkcionalitách a podmienkach užívania (Užívateľská príručka) sa nachádzajú na linku Úvodná stránka e-aplikácie OPK

Veríme, že naša snaha v spolupráci s digitálnou agentúrou okto digital s.r.o. prinesie požadovaný efekt, ktorým je vzdelávací cieľ v oblasti OPK, podstatné zjednodušenie celého procesu OPK jej zhotoviteľom, zjednotenie výstupnej dokumentácie OPK a zjednodušenie kontroly tejto dokumentácie na stavbách.
Zároveň chceme informovať, že dokončujeme práce na vývoji e-aplikácie OPK pre mobilné telefóny, ktorá bude umožňovať akémukoľvek používateľovi t. j. najmä osobám vykonávajúcim štátny požiarnym dozor, on-line prístup k informáciám o všetkých jestvujúcich 25-tich skupinách resp. 121 podskupinách požiarnych konštrukcií (PK) a všetkých požadovaných dokladoch príloh k osvedčeniu jednotlivých skupín resp. podskupín PK. V súvislosti s e-aplikáciou OPK sme aktualizovali aj dokument TN APPO 010 a dokument ATN 002.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.