Ako sa chrániť pred „Ochranou pred bleskom“

NormalizáciaPrávne predpisyRiešenie PBS

Už niekoľko krát sme sa v našich článkoch venovali problematike ochrany pred bleskom. Zdá sa, že letné počasie plné neustálej búrkovej činnosti, ktorá je skutočne pozoruhodná, prinieslo aj určitú správu o stave úrovne ochrany pred bleskom na Slovensku. Konkrétne ide o Bratislavský hrad, o ktorom informoval presne pred týždňom internetový portál www.sme.sk v súvislosti s témou ochrany pred bleskom, citujeme:
„Nedeľná búrka spôsobila škody aj na Bratislavskom hrade či Úrade vlády. Na hrade, do ktorého udrelo až sedem bleskov, zostali poškodené bezpečnostné okruhy, ovládací panel ústredne či čítačky kariet. Od roku 2011 to bolo druhýkrát, čo blesky spôsobili na hrade škody. Na historickej budove je nainštalovaný merač bleskov. Výška škôd zatiaľ nie je známa. Prečo bleskozvod nezabránil škodám, nie je jasné.
Tomu, kto čítal v našich predchádzajúcich článkoch o problematike tzv. „aktívnych bleskozvodov“, najmä článok Doc. Ing. Ivana Bojnu, CSc.(Článok), bude asi jasné v čom môže byť problém. Merač bleskov, ako sa píše v texte správy, je súčasťou takéhoto „aktívneho“ bleskozvodu. Technické riešenie ochrany stavby pred bleskom pomocou „aktívneho“ bleskozvodu totiž nefunguje na základe platných elektrotechnických zákonov „Ohmovho“ ani „Kirchhoffových“. Tento systém bleskozvodu funguje na základe trhových zákonov t. j. na základe nižších obstarávacích nákladov na zriadenie a nekonečných nákladov na opravu škôd spôsobených bleskom. Blesk je však prírodný živel bez emócií, takže pravdepodobne nevie, že systém „aktívneho“ bleskozvodu nie je určený na ochranu stavby pred bleskom, ale na jeho zachytávanie a aktívne priťahovanie, čo v prípade Bratislavského hradu fungovalo na 100 %. Je však veľmi čudné, že ľudia, ktorí majú v tomto štáte na starosti ochranu našich životov, zdravia, kultúrnych a iných hodnôt takúto podstatnú vec nevedia a bez emócií „ochraňujú“ naše stavby takým systémom, ktorý okrem toho že nefunguje ako má, ešte aj zvyšuje nebezpečenstvo vzniku požiaru stavby. Nestačilo, že nám zhorela Krásna hôrka, ktorá dodnes nie je v prevádzke napriek veľkohubým sľubom politikov? A aby Slovenský národ mohol ešte lepšie a bezpečnejšie oddychovať po ťažkej práci dlhodobo nezamestnaného občana treba ho informovať že mnoho strategicky dôležitých stavieb a objektov je na Slovensku „chránených“ pred „bleskozvodovou ochranou“ aktívnymi bleskozvodmi. Napríklad, čo poviete na takúto pikošku, že najväčšie strategické zásobníky ropy alebo zemného plynu Slovenskej republiky s obsahom horľavých a výbušných látok sú „chránené“ proti ochrane takýmto systémom. Stačí sa ísť presvedčiť napr. do spoločnosti Transpetrol v Hrkovciach. Podľa posledných správ sa pripravujú aj ďalšie projekty použitia „aktívnych“ bleskozvodov najmä v oblastiach kde je zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiaru (napr. spoločnosť Eustream – Bučany), čo poviete na to špecialisti PO a odborníci na ochranu pred bleskom?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.