Usmernenie APPO SR k „usmerneniu“ na vydávanie ATN technických noriem

Usmernenie APPO SR k „usmerneniu“ na vydávanie ATN technických noriem

NormalizáciaPrávne predpisyRiešenie PBSRôzne

S pobavením sme si prečítali na oficiálnej stránke MV SR, že dokument Odpoveď ÚNMS SR na vydávanie ATN, o ktorú požiadalo MV SR, je uvedený medzi Platnými usmerneniami, vydanými oddelením požiarnej prevencie MV SR Prezídia HaZZ.

Skutočnosť, že žiadny orgán štátnej správy, pokiaľ to nemá v zákonom upravenej právomoci, nemôže kohokoľvek a čokoľvek usmerňovať resp. hodnotiť, je asi pre mnohých novinkou.
Toto vo svojej odpovedi konštatuje aj samotný úrad, keď uvádza, že hoci APPO SR môže vypracúvať vlastné technické normy t. j. potvrdzuje že aj ATN 001 je technickou normou, avšak v pôsobnosti úradu nie je posudzovanie iných ako Slovenských technických noriem vydaných úradom.

Škoda, že zamestnanec MV SR Prezídia HaZZ, ktorý sa snažil silou mocou pochopiť o čo tu vlastne ide a zaslal na úrad takúto žiadosť, si neprečítal najprv zákon č. 264/1999 Z. z. a následne úvodné ustanovenia časti Predhovor v každej ATN technickej norme. Mohol sa tak vyhnúť zverejneniu tejto malej blamáže na oficiálnych stránkach MV SR.
Nevieme či jeho cieľom bolo ujasniť si o čom je technická normalizácia, hoci mimochodom ako nový predseda TK 17 Bezpečnosť a ochrana pred požiarmi. Protipožiarna bezpečnosť stavieb, by v tom mal mať úplne jasno, alebo ho trápi niečo iné napr. že technická norma ATN 001 rieši to, čo tu nebolo bohužiaľ riešené na úrovni STN dlhé roky a jemu sa to nepáči a vyvádza ho to z miery.

Alebo by bolo dobré poznať ďalšie Platné usmernenie „Projektovanie zariadení na odvod tepla a splodín horenia (PDF, 75 kB)“ Usmernenie k ZOTaSH, ktoré sa nachádza hneď pod úsmevným dokumentom. Toto usmernenie, tiež platné, hoci trochu fúzaté z roku 2008, povoľuje projektovanie ZOTaSH podľa čohokoľvek na svete, čo je vydané na projektovanie ZOTaSH t. j. napríklad aj podľa akejsi smernice VdS čiže logicky aj podľa technickej normy ATN 001.
Prejavy sympatií či antipatií štátneho úradníka, napr. k ATN technickým normám, nie sú zákonom upravené a preto treba nechať na odbornej verejnosti, ako ich ona chce a bude vnímať a v žiadnom prípade nie je slušné, ju v tom usmerňovať.

Od vzniku projektu ATN technických noriem v novembri 2016 do dnešného dňa odborná verejnosť prejavila záujem o ATN v 2 846 prípadoch, čo je rozhodujúci parameter na hodnotenie úspešnosti projektu a záujmu o ATN a nie akési zúfalé pokusy o usmernenie myslenia.
Pripravujeme vydanie ďalších ATN technických noriem a 1. apríla 2017 bude vydaná ďalšia zo štyroch pripravovaných ATN 005. To nie je aprílový žart, ale iniciatíva širokej odbornej verejnosti vo vzťahu k pomoci úbohému stavu technickej normalizácie na Slovensku.

Zdá sa, že by pomohlo vydanie ešte pár podobných „usmernení“ a protipožiarna bezpečnosť stavieb sa už nemusí riešiť, pretože ju bude stačiť usmerňovať tak, ako splodiny horenia podľa ATN 001.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.