Tragický požiar bytového komplexu Grenfell Tower – Londýn

Tragický požiar bytového komplexu Grenfell Tower – Londýn

PožiareRôzne

Londýn sa spamätáva z desivého požiaru bytového komplexu Grenfell Tower. Dostali sme množstvo otázok od našich priaznivcov aj zvedavcov, prečo sme sa ako významná slovenská asociácia v oblasti požiarnej ochrany a člen Európskej asociácie pasívnej požiarnej ochrany EAPFP stále nevyjadrili na našich stránkach, k tomuto poľutovaniahodnému incidentu.
Vzhľadom na rozsah tragédie, obrovský počet mŕtvych, zranených a bohužiaľ ešte viac nezvestných obetí požiaru, množstvo odborných aj neodborných komentárov o príčinách a nedostatkoch v opatreniach protipožiarnej bezpečnosti, považujeme za potrebné v tejto chvíli len vyjadriť úprimnú sústrasť pozostalým obetí a česť pamiatke nevinných obetí, z ktorých mnohé sa dočkali hrozivej kremácie.

Oficiálne vyhlásenie vyjadrili aj naši anglický kolegovia z EAPFP za britskú Asociáciu špecialistov požiare ochrany (ASFP), ktoré si môžete stiahnuť v AJ Grenfell Tower ASFP Statement 14 June

Stručný preklad tohto vyhlásenia:
Grenfell Tower: vyhlásenie ASFP
Asocoácia špecialistov požiarej ochrany (ASFP) chce vyjadriť svoju úprimnú sústrasť rodinám tých, ktorí stratili svoj život v tragédii Grenfell Tower a vzdali úctu profesionalite hasičov. Incident poukazuje na množstvo obáv týkajúcich sa protipožiarnej bezpečnosti v zastavanom prostredí a ukazuje, akými ostražitýmmi musíme byť všetci, keď navrhujeme, dodávame a inštalujeme protipožiarnu ochranu v budovách.
Delenie stavby na požiarne úseky protipožiarna ochrana stavebných konštrukcií zohráva dôležitú úlohu pri ochrane únikových ciest a spomaľovaní šírenia ohňa a dymu. Môžu však vzniknúť tragické dôsledky, ak takéto systémy nie sú dostatočne špecifikované, inštalované a udržiavané alebo sú obchádzané rýchlym šírením ohňa mimo budovy (po fasáde) tak, ako sa to stalo v Grenfell House.
V spolupráci so zainteresovanými stranami z celého stavebného priemyslu ASFP vedie iniciatívu, ktorá zabezpečuje, že požiarna ochrana musí byť zabezpečená počas celej životnosti budovy od návrhu, cez konštrukciu a vybavenie budovy, až po obsadenie osobami.
ASFP vyvíja komplexnú stratégiu výstavby, aby podporila spoluprácu v celom projekte a procese budovania, aby sa zlepšila kvalita inštalovanej protipožiarnej ochrany v rámci zastavaného prostredia. Kľúčom k tomu je zavedenie protipožiarnej ochrany do plánu prác Royal Institute of British Architects (RIBA), aby sa zabezpečilo podrobné špecifikovanie protipožiarnej ochrany pri počiatočných konštrukciách budov a počas celého procesu výstavby. Cieľom je zabezpečiť, aby boli opatrenia na ochranu pred požiarom správne navrhnuté, špecifikované, inštalované a kontrolované, aby sa budovy stali bezpečnejšími pre všetkých.

Bohužiaľ svet sa väčšinou učí na chybách a dôsledkoch ľahostajnosti. Je smutné, že najprv musí dôjsť k obrovským stratám na ľudských životoch, aby sme sa začali seriózne zamýšľať na tým, či to, čo sa vykonalo pre požiarnu ochranu a bezpečnosť ľudí napr. aj na Slovensku v prípade rekonštrukcie obytných budov pri ich zatepľovaní je dostatočné, alebo či si po tejto londýnskej tragédii už nie sme celkom istí a pochybujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.