Aj keď svetové médiá sa skôr venujú témam utečeneckej krízy a iným geopolitickým problémom, nás zaujala oficiálna správa rusko-eskimáckeho tímu vedcov. Pod vedením skúseného prof. Jefrima Simeona Nahodovica vedecký tím údajne vyvinul nový tepelnoizolačný materiál s takými tepelnými, mechanickým, požiarnymi a ekologickými vlastnosťami, ktoré nemajú konkurenciu v porovnaní z doteraz používanými tepelnoizolačnými materiálmi. Podstata geniálneho materiálu je v tom, že vedci odstránili z pôvodného známeho materiálu POLYSTYREN jeden atóm Ytria (Y) a pôvodný atóm Rénia (Re), nahradili v molekulárnej väzbe atómom Erbia t. j. (Er). Preto bol nový materiál nazvaný ako POLYSTRN a jeho výhody sú predovšetkým tieto:
– Je nehorľavý aj keď obsahuje uhľovodíky (trieda reakcie na oheň A1)
– Ak by sa náhodou aj vznietil, jeho výhrevnosť H = 0, pretože horí tzv. „studeným plameňom“, ktorý vedci objavili len v prípade tohto materiálu a preto netreba od takto zateplenej fasády zväčšovať odstupové vzdialenosti.
– Jeho tepelný odpor neklesá s narastajúcou hrúbkou exponenciálne (u polystyrénu už je takmer fuk, či hrúbka izolácie je 20 alebo 30 cm), ale priamočiaro a dokonca tak, že pri hrúbke 20 cm dosiahne 0 (nulu) a pri hrúbke väčšej ako 20 cm má záporné hodnoty, z čoho vyplýva, že teplo prechádza zvonka dnu t. j. čím je vonku chladnejšie, tým viac tepla prechádza do budovy.
– Jeho ekologické vlastnosti sú vynikajúce, pretože je taký jedovatý, že na styku s obvodovou stenou zdochnú všetky živé organizmy – plesne, huby, votrelci, politicky nevhodné osoby a iné.
– Je zázračne paropriepustný a má schopnosť samoregulácie rosného bodu tak, aby pri akejkoľvek teplote, vlhkosti a barometrickom tlaku je rosný bod vždy na vonkajšom povrchu tepelnej izolácie.
– Dá sa vyrobiť vo vyhotovení proti vandalom tzv. ANTIVANDAL POLYSTRN vďaka tvrdosti povrchu v stupni 9, t. j. diamant.
– Celá jeho aplikácia na stavbu je oveľa lacnejšia ako klasické zateplenie, pretože k nej nie je potrebné použiť lešenie. Má totiž hustotu 0,00001 kg.m3, čiže je ľahší ako vzduch a teda pri vhodných poveternostných podmienkach sa sám ukladá na fasády aj vo veľkých výškach.
Táto správa určite zaujme najmä tých Slovákov, ktorí sa rozhodli zatepliť svoje domovy, pretože podľa našich zistení vláda mimoriadne odsúhlasila 100% nenávratnú finančnú dotáciu na zateplenie, pokiaľ občan použije tento inovatívny tepelnoizolačný materiál.