Celá Európa sa v súčasnosti veľmi intenzívne zaoberá problematikou skutočnej protipožiarnej bezpečnosti pri zatepľovaní fasád horľavými materiálmi, čo vyvolal tragický požiar obytného komplexu v Londýne. Vo Veľkej Británii sa začala o túto bezpečnosť intenzívne zaujímať vláda premiérky Teresy Mayovej a to takým spôsobom, že sa požiarnym skúškam podrobujú stovky konkrétnych „podozrivých“ fasádnych systémov. Prišlo sa na to, že stovky budov sú rovnako nebezpečné ako Grenfell Tower, ktorá pripravila o život 97 obyvateľov Londýna.
Testovanim-poziarnej-bezpecnosti-v-tieni-londynskeho-poziaru-nepresli-desiatky-budov
V Nemeckom Wuppertali preventívne evakuovali občanov z 11-poschodovej výškovej budovy, v ktorej použili na izoláciu fasády materiál podobný tomu, ktorý spôsobil požiar londýnskeho objektu Grenfell Tower.
Preventivne-evakuuju-desiatky-obyvatelov-z-vyskovej-budovy/
V Českej republike sa vyjadrujú k incidentu profesionálni hasiči a odborníci na požiarnu ochranu a upozorňujú, že aj u nich nie je vylúčený takýto požiar a ohrozenie občanov.
Mozne-priciny-vzniku-a-sireni-pozaru-v-bytovem-dome-grenfell-tower-v-londyne
Pozar-londyn-hasici-vlcek-hzs-msk-moravskoslezsky-kraj
Čo sa však deje na Slovensku? Sme v bezpečí? Pravdepodobne áno, pretože ak všetci odborníci zodpovední za kontroverzné požiadavky požiarnej bezpečnosti pri zatepľovaní horľavými izoláciami na Slovensku mlčia, tak to asi je v úplnom poriadku. Slovákovi stačí, keď si prečíta článok v najnovšom čísle časopisu Správca bytových domov 3/2017 pod názvom „Zateplenie obvodového plášťa polystyrénom je ešte stále výhodnejšie„, tak „niet pochýb“, že na Slovensku sú horľavé fasády budov výhodnejšie ako nehorľavé fasády (otázkou je len to, pre koho). Na Slovensku je celkovo v porovnaní s okolitým svetom všetko inak, lepšie a bezpečnejšie. Prečo je to tak? Pretože sa bojíme priznať, že rovnako horľavé fasády sú rovnakým nebezpečenstvom pre slovenských občanov ako pre občanov okolitých krajín.
Niektoré slovenské zdroje uvádzajú toto:
Odbornici-radia-co-robit-ked-slovenske-budovy-vzblknu
Horiaci-obklad-z-londynskej-budovy-sa-pouziva-aj-na-slovensku
Typickým príkladom, ako sa na Slovensku štát stará o bezpečnosť občanov, je zrušenie nebezpečnej normy STN 34 1398: 2014 na aktívne bleskozvody, ktorú ÚNMS SR zrušil v marci 2017 ako nebezpečnú normu. Odborníci na Slovensku totiž exaktne vedecky dokázali, že ochrana pred bleskom pomocou aktívnych bleskozvodov nie je bezpečná, pretože riešenie ochrany nemá technický ani vedecký základ. V zapätí, ten istý štát umožní občanovi, ktorý sa domáha ochrany seba aj iných občanov pred bleskom pomocou nebezpečnej ochrany, aby použil inú, rovnako nebezpečnú normu napr. francúzsku NF C 17-102: 2011. Táto francúzska norma bola slovenskými odborníkmi rovnako preukázaná ako nebezpečná, pretože používa rovnako nevedecký a netechnický princíp ochrany pred bleskom, ako zrušená STN 1398: 2014. Spomínané geniálne „záväzné“ stanovisko Národného inšpektorátu práce občanovi si môžete pozrieť tu:
NIP prispieva k bezpečnosti občanov
Čo poviete, nežijeme si bezpečne?
Na záver iba jedna otázka:
Keď na Slovensku alebo inde, občan zhorí alebo dôjde k ujme na jeho živote, zdraví a majetku v súlade s normou, tak je všetko v najlepšom poriadku, či?