Výsledky práce nášho odborníka na ochranu pred bleskom majú odozvu vo svete aj za oceánom

Výsledky práce nášho odborníka na ochranu pred bleskom majú odozvu vo svete aj za oceánom

NormalizáciaRôzne

Náš kolega Ing. Gabriel Krescanko, s ktorým naša asociácia dlhodobo spolupracuje a podporuje jeho výskumný a vývojový potenciál v oblasti elektrotechniky v projektoch Prírodné laboratórium mechaniky vonkajších vedení  a Laboratórium techniky vysokých napätí nás informoval, o aktuálnom záujme brazílskych odborníkov ohľadom výsledkov jeho práce v oblasti ochrany pred bleskom. Naši čitatelia a sympatizanti sa určite dobre pamätajú na obdobie, keď sme v roku 2014 iniciovali previerku pôvodnej STN 34 1398: 2014 Ochrana pred bleskom. Aktívne bleskozvody.

Dôvodom tejto previerky boli vážne bezpečnostno-technické pochybnosti odbornej verejnosti o skutočnej účinnosti tohto spôsobu ochrany pred bleskom. Na základe výnimočných odborných schopností a jasných argumentov podložených exaktným matematickým dôkazom, sa pán Ing. Gabriel Krescanko stal jediným súčasným odborníkom, ktorý predložil jasný dôkaz o opodstatnenosti uvedených pochybností a STN 34 1398: 2014 bola na základe týchto dôkazov zrušená. Informovali sme Vás o tom, okrem iného aj 12. 6. 2017 v článku Úspešná spolupráca slovenských a svetových odborníkov v oblasti ochrany pred bleskom.

To že výsledky práce pána Ing. Gabriela Krescanka sú skutočne výnimočné, svedčí aj súčasný záujem brazílskych odborníkov na ochranu pred bleskom v roku 2023, o jeho dôkaz preukazujúci pochybnú deklarovanú účinnosť ochrany pred bleskom pomocou aktívnych bleskozvodov.

Dňa 1. júna 2023 pána Ing. Gabriela Krescanka kontaktoval pán Gabriel Luiz Silva Almeida z Brazíle e-mailom, v ktorom uvádza:

Vo voľnom preklade do SJ sa uvádza:

Vážený pán Gabriel Krescanko,

dúfam, že sa Vám tento e-mail bude páčiť. Volám sa Gabriel Almeida a pracujem ako analytik výskumu a vývoja v spoločnosti Termotécnica, brazílskeho výrobcu ochrany pred bleskom (LPS). Okrem toho som členom komisie pre revíziu brazílskej národnej normy ABNT NBR 5419 na ochranu pred bleskom. Jedna z pracovných skupín v rámci tejto komisie sa venuje štúdiu účinnosti aktívnych bleskozvodov – Early Streamer Emission (ESE).

Počas môjho výskumu som narazil na Váš článok s názvom „Je ochranný priestor bleskozvodov ESE skutočne taký veľký, ako deklaruje francúzska norma NF C 17-102?“ a mám záujem použiť ho, ako referenčný dokument pre našu pracovnú skupinu. Mohli by ste ma prosím informovať, či bola táto práca uverejnená v nejakom časopise alebo prezentovaná na konferencii? Žiaľ, v priloženom dokumente som túto informáciu nenašiel.

Okrem toho by som sa chcel podeliť o nedávnu štúdiu, ktorú som prezentoval na medzinárodnej konferencii. V tejto štúdii sa tiež skúmajú potenciálne nesprávne predstavy o rovniciach NF C 17-102, s osobitným zameraním na rýchlosť šírenia kladného vzostupného lídra.

Teším sa na Vašu odpoveď.

S pozdravom,

Tu si môžete prezrieť štúdie z medzinárodnej konferencie International Conference on Grounding & Lightning Physics and Effects, Belo Horizonte, Brazil – May, 2023, o ktorej sa zmieňuje pán Gabriel Almeida v jeho komunikácii, aj s predmetným článkom pána Ing. Gabriela Krescanka v anglickom jazyku.

GROUND2023_Conference_Proceedings-138-143 (1)
GROUND2023_Conference_Proceedings-144-148 (1)
ESE Krescanko

Teší nás, že svet vníma schopných a inteligentných Slovákov tak, ako by tomu malo byť aj u nás doma, čo je však bohužiaľ skôr výnimkou, ako pravidlom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.