Náš kolega Ing. Gabriel Krescanko, s ktorým naša asociácia dlhodobo spolupracuje a podporuje jeho výskumný a vývojový potenciál v oblasti elektrotechniky v projektoch Prírodné laboratórium mechaniky vonkajších vedení a Laboratórium techniky vysokých napätí nás informoval, o aktuálnom záujme brazílskych odborníkov ohľadom výsledkov jeho práce v oblasti ochrany pred bleskom. Naši čitatelia a sympatizanti sa určite dobre pamätajú na obdobie, keď sme v roku 2014 iniciovali previerku pôvodnej STN 34 1398: 2014 Ochrana pred bleskom. Aktívne bleskozvody.
Dôvodom tejto previerky boli vážne bezpečnostno-technické pochybnosti odbornej verejnosti o skutočnej účinnosti tohto spôsobu ochrany pred bleskom. Na základe výnimočných odborných schopností a jasných argumentov podložených exaktným matematickým dôkazom, sa pán Ing. Gabriel Krescanko stal jediným súčasným odborníkom, ktorý predložil jasný dôkaz o opodstatnenosti uvedených pochybností a STN 34 1398: 2014 bola na základe týchto dôkazov zrušená. Informovali sme Vás o tom, okrem iného aj 12. 6. 2017 v článku Úspešná spolupráca slovenských a svetových odborníkov v oblasti ochrany pred bleskom.
To že výsledky práce pána Ing. Gabriela Krescanka sú skutočne výnimočné, svedčí aj súčasný záujem brazílskych odborníkov na ochranu pred bleskom v roku 2023, o jeho dôkaz preukazujúci pochybnú deklarovanú účinnosť ochrany pred bleskom pomocou aktívnych bleskozvodov.
Dňa 1. júna 2023 pána Ing. Gabriela Krescanka kontaktoval pán Gabriel Luiz Silva Almeida z Brazíle e-mailom, v ktorom uvádza:
Vo voľnom preklade do SJ sa uvádza:
Vážený pán Gabriel Krescanko,
dúfam, že sa Vám tento e-mail bude páčiť. Volám sa Gabriel Almeida a pracujem ako analytik výskumu a vývoja v spoločnosti Termotécnica, brazílskeho výrobcu ochrany pred bleskom (LPS). Okrem toho som členom komisie pre revíziu brazílskej národnej normy ABNT NBR 5419 na ochranu pred bleskom. Jedna z pracovných skupín v rámci tejto komisie sa venuje štúdiu účinnosti aktívnych bleskozvodov – Early Streamer Emission (ESE).
Počas môjho výskumu som narazil na Váš článok s názvom „Je ochranný priestor bleskozvodov ESE skutočne taký veľký, ako deklaruje francúzska norma NF C 17-102?“ a mám záujem použiť ho, ako referenčný dokument pre našu pracovnú skupinu. Mohli by ste ma prosím informovať, či bola táto práca uverejnená v nejakom časopise alebo prezentovaná na konferencii? Žiaľ, v priloženom dokumente som túto informáciu nenašiel.
Okrem toho by som sa chcel podeliť o nedávnu štúdiu, ktorú som prezentoval na medzinárodnej konferencii. V tejto štúdii sa tiež skúmajú potenciálne nesprávne predstavy o rovniciach NF C 17-102, s osobitným zameraním na rýchlosť šírenia kladného vzostupného lídra.
Teším sa na Vašu odpoveď.
S pozdravom,
Tu si môžete prezrieť štúdie z medzinárodnej konferencie International Conference on Grounding & Lightning Physics and Effects, Belo Horizonte, Brazil – May, 2023, o ktorej sa zmieňuje pán Gabriel Almeida v jeho komunikácii, aj s predmetným článkom pána Ing. Gabriela Krescanka v anglickom jazyku.
GROUND2023_Conference_Proceedings-138-143 (1)
GROUND2023_Conference_Proceedings-144-148 (1)
ESE Krescanko
Teší nás, že svet vníma schopných a inteligentných Slovákov tak, ako by tomu malo byť aj u nás doma, čo je však bohužiaľ skôr výnimkou, ako pravidlom.