Pozoruhodné nové vlastnosti a značka expandovaného polystyrénu (EPS)

Pozoruhodné nové vlastnosti a značka expandovaného polystyrénu (EPS)

Riešenie PBSStavebné výrobky

Dostali sa k nám neuveriteľné, ale zaručené informácie, ktoré uviedol dňa 17. 9. 2015 na svojej titulnej stránke internetový portál ABC-bývanie.sk, magazín o bývaní a stavebníctve. Podľa článku s názvom „Expandovaný polystyrén sa v Európe bude teraz volať airpop“, na ktorý Vám uvádzame odkaz na konci tohto príspevku, sa začína pravdepodobne nová epocha v dejinách nielen Európy, ale aj ľudstva. Dôvodom je to, že výrobcovia a spracovatelia polystyrénu na základe marketingového prieskumu s prekvapením zistili, že v EÚ až 91 % respondentov nevedelo, že EPS je materiál používaný v stavebníctve. Prieskum na Slovensku preukázal, že sme aspoň v jednom z mála prieskumov na tom lepšie ako európsky priemer, pretože u nás to nevedelo len 80 % opýtaných.

  • (Poznámka autora príspevku)
    Tých zvyšných 20 % opýtaných Slovákov to vedelo pravdepodobne preto, lebo EPS je dlhoročne zaužívaná skratka pre označenie Elektrickej Požiarnej Signalizácie v oblasti riešenia protipožiarnej bezpečnosti stavieb.
  • Nová kreatívna značka expandovaného polystyrénu AIRPOP prináša doteraz netušenú vlastnosť akou je, v článku uvedená, „požiarna odolnosť“ tohto izolačného materiálu. V tom prípade je to prvý materiál v histórii stavebníctva, ktorý napriek tomu, že je horľavý a zaradený do najhoršej merateľnej triedy reakcie na oheň E, má aj požiarnu odolnosť. Len škoda, že nám autori zatiaľ neprezradili, akým kritériom sa hodnotí požiarna odolnosť materiálu AIRPOP, pretože kritériá požiarnej odolnosti (R, E, I, W, P, PH, S, K …) sa posudzujú na výrobkoch, nie na materiáloch.
    Najšokujúcejšou informáciou z pohľadu ďalšej netušenej vlastnosti AIRPOP je však objem vzduchu v tomto materiáli, ktorý podľa článku predstavuje až 98 % jeho objemu, čo ho podľa všetkého zaraďuje medzi strategické zdroje a zásobárne vzduchu pre budúcnosť tejto planéty. Autori článku však, asi po dohode s výrobcami a spracovateľmi AIRPOP, toto jeho využitie zatiaľ z marketingových dôvodov nekonkretizovali, avšak naznačili to vetou: „Materiál airpop predstavuje rozumný spôsob technologického spracovania vzduchu“ a zvýraznili to aj novým logom, na ktorom malé dievčatko drží v ruke letiaci AIRPOP balónik.

    Tieto informácie majú taký fenomenálny marketingový vplyv na respondenta EÚ, ktorý v 91 % prípadoch doteraz ani nevedel čo je EPS, že tento si okamžite berie do rúk kalkulačku a dopracuje sa k šokujúcemu výsledku.
    Keďže je všeobecne známe, že najnižšia hmotnosť bežne používaného EPS resp. dnes už AIRPOP v stavebníctve je približne 15 kg/m3, respondent prepočíta percentuálny obsah vzduchu v AIRPOP t. j. 98 %, pri hmotnosti 15 kg/m3 a dochádza k neskutočnému údaju, až 14,7 kg vzduchu v 1 m3 materiálu AIRPOP. Keď si uvedomí, že na úrovni mora má suchý vzduch pri teplote 20 °C hmotnosť približne 1,2 kg/m3, tak sa až bojí si predstaviť, aké to bude mať úžasné dôsledky pre ľudstvo. To zistenie ďaleko prekonáva všetky jeho doterajšie očakávania a tvrdenia uvedené v článku ohľadom šetrnosti AIRPOP k životnému prostrediu. Respondent si dokonca uvedomí bezprecedentne pozitívny a aktívny vplyv používania AIRPOP na životné prostredie.

    Takže zdá sa, že mediálna kampaň zabrala a 91 % nič netušiacich Európanov a 80 % Slovákov má zrazu pocit, že sa im po nej hneď lepšie dýcha. Neplatí to však o všetkých Slovákoch, pretože niektorí zamestnanci orgánov štátnej správy sa čím ďalej, tým častejšie sťažujú na určité tlaky asi vyvolané v súvislosti s presadzovaním horľavého AIRPOP v stavebníctve.

    Len nesmie začať horieť, lebo 98 % vzduchu je výborný dôvod nielen na dýchanie, ale aj na horenie, z čoho potom vznikajú tie tlaky na hrudi po nadýchnutí.

    PS: Dúfam, že táto európska zmena značky expandovaného polystyrénu nebude mať vplyv na používanie skratky EPS v súvislosti s Elektrickou požiarnou signalizáciou, ale určite by bolo vhodné zmeniť názov Združenia EPS SR na „Združenie AIRPOP SR“, pretože pôvodný názov vzbudzoval dojem, že združenie má niečo spoločné s požiarnou bezpečnosťou stavieb.

    Expandovaný polystyrén sa v Európe bude teraz volať airpop

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Fill out this field
    Fill out this field
    Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.