Poznáte teóriu tlakov v praxi?

Nezaradené

Zdá sa, že v poslednom čase sa množia oficiálne aj neoficiálne vyjadrenia zamestancov niektorých ústredných orgánov štátnej správy o rôznych tlakoch. Tlak môže mať rôzne účinky na organizmus podľa toho, o aký tlak ide. Technicky vzaté, tlak je definovaný celkom jednoducho: p=F/S, kde F je sila vyvíjúca tlak p na plochu S.
Mohlo by sa zdať, že tlak je nejaká negatívna vec. Nie je tomu tak. Tlak sa dá konštruktívne využiť napríklad na pohon plachetnice, kde rýchlosť prúdenia vzduchu spôsobí tlak p na kolmý priemet plochy plachiet S. Tlak je konštruktívny v prípade, ak lodivod vie kam chce ísť a vie využiť silu vetra na pohyb požadovaným smerom. Negatívne sa dá tlak vnímať v prípade, že tento pôsobí iným smerom ako má loď ísť a lodivod pritom nie je ochotný alebo schopný otočiť plachty. Alebo vtedy, keď lodivod ani nevie kam má ísť a možno ani nechce, pretože si nevie predstaviť, že by mal byť niekde inde, takže zostáva na svojom mieste a sťažuje sa na tlaky. Ľudia však predsa vymysleli pohon lodí aj na základe iných zdrojov energie, aby mohli ísť tam kde chcú a žiadne vonkajšie tlaky ich nemuseli zaujímať.
Iným príkladom môže byť lietadlo. Gravitácia pôsobí väčšinou smerom k zemi a pohon lietadla a plocha krídel (spolu s ich vhodným tvarom) spôsobia vztlakovú silu na dosiahnutie rovnováhy. Existencia energie a cieľa sú aj v tomto prípade podmienkami rovnováhy síl. Rovnováha síl riadi celý vesmír, preto sa svet nerozsype ani nezrúti do čiernej diery. Slnko svieti už 5 miliárd rokov a to by nám vedelo porozprávať aké tlaky naň pôsobia…. Nekolabuje ani neexploduje kvôli známemu pravidlu rovnováhy síl a tlakov. Vie že má svietiť, tak svieti.
Vážení úradníci, prestaňte sa prosím Vás sťažovať na tlaky. Príroda ponúka riešenia. Stačí sa pozrieť okolo seba. Ak máte pocit, že chýba rovnováha síl, pomôžte ju obnoviť. Máte na to nielen právo, ale aj povinnosť. Nedovoľte, aby Vaše kroky riadili nejaké tlaky alebo otlaky. Ak im to dovolíte, nemáte tam čo robiť. Nech je Vašim povzbudením to, že nikto od Vás nechce nič iné ako to, aby ste využívali svoju energiu na pohyb vecí požadovaným smerom (s malým s). To je najlepší spôsob ako odolávať tlakom. Niekedy nie je jednoduché rozhodnúť sa, ktorý smer je požadovaný. To je však na Vás, aby ste to vedeli a dokonca o tom rozhodli, nie však na základe nejakých tlakov, ale predovšetkým v záujme tých, ktorí Vás živia zo svojich daní. Sú to tí, od ktorých žiadne tlaky nepociťujete.

Prajem veľa zdaru pri odolávaní tlakom, prípadne v ich využívaní konštruktívnym spôsobom.

Miroslav Smolka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.