Naša asociácia sa dlhodobo zaoberá problematikou protipožiarnej bezpečnosti v oblasti nových technických výziev súvisiacich s podporou rozvoja fotovoltiky aj elektromobility. To sú dve požiarnobezpečnostné oblasti, ktoré na Slovensku zatiaľ stále nie sú regulované príslušnými právnym predpismi. Čo sa týka fotovoltických zdrojov a inštalácií vo vzťahu k požiarnej bezpečnosti stavieb, tak na túto neriešenú problematiku sme upozorňovali príslušné orgány už od roku 2014. V roku 2024 uplynie 10 rokov od čias, kedy sme bez výsledku diskutovali s vtedajším vedením HaZZ o potrebe stanoviť jasné regulácie pri navrhovaní a zhotovovaní fotovoltických zdrojov a inštalácií z hľadiska protipožiarnej bezpečnosti. To, že so zvyšujúcim sa počtom fotovoltických zdrojov a inštalácií na stavbách môže dôjsť aj k zvýšeniu počtu požiarov, je a bolo úplne logické, najmä z dôvodu už spomínaných chýbajúcich regulácií, ale aj z dôvodu nekvalitného návrhu a zhotovenia týchto elektrických zariadení. Nie je to len problém Slovenska, čo dokazuje aj zaujímavý článok, ktorý bol zverejnený dnes na ENERGIEPORTAL a upozorňuje na situáciu v náraste požiarov fotovoltických inštalácií v Českej republike v článku s názvom Pribúda požiarov fotovoltiky. V Česku hlásia skokovo viac prípadov, ktorý Vám odporúčame prečítať. Naša asociácia v súčasnosti pripravuje na 1. október vydanie zmeny ATN® 011, do ktorej sme, okrem iného, zapracovali požiadavky na základe skúšok fotovoltických panelov umiestnených na horľavých strešných plášťoch rôznych skladieb konaných v júni 2023 na pracovisku ČVUT v Buštěhradě (Česko). ATN® 011 je stále jediným komplexným slovenským technickým dokumentom o správnom návrhu a zhotovení fotovoltických zdrojov a inštalácií z hľadiska protipožiarnej bezpečnsoti stavieb, podľa ktorého sa dá postupovať pri projektovaní a zhotovení týchto zariadení. Je preto na mieste otázka, podľa čoho postupujú štátne orgány pri posudzovaní riešení PBS v prípade fotovoltických zdrojov a inštalácií, keď nič iné ako ATN® 011 na Slovensku nie je.
Hurá systém v oblasti podpory fotovoltických zdrojov
Novinky
- 537Všetky
- 38Nezaradené
- 185Normalizácia
- 83Požiare
- 59Požiarne konštrukcie
- 203Právne predpisy
- 143Riešenie PBS
- 234Rôzne
- 42Stavebné výrobky
Hurá systém v oblasti podpory fotovoltických zdrojov
PožiareRiešenie PBS
2 komentáre. Leave new
Prajem pekný a úspešný pracovný deň.
Ja to skomentujem troška z iného súdka, taktiež vo vzťahu k celkovej bezpečnosti systému.
Mechanické poškodenie panelov, napr. krúpobitím, nejakým padajúcim telesom (vysoká – nízka budova, …).
Ochrana vo vzťahu ku sklonu budovy – čím menší sklon, tým väčšia pravdepodobnosť poškodenia (plochá strecha / šikmá strecha). Ochranná sieť / plachta; pevná / mobilná, vplyv na zmenu účinnosti systému, …
Dobrý deň,
aj toto je jedným z príkladov, v akom marazme sa pohybuje HaZZ, najmä jeho najvyšší orgán Prezídium. Dlhodobo ignorujú skutočných odborníkov v oblasti protipožiarnej bezpečnosti, a to rozhodne nie len v prípade fotovoltiky a elektromobility, ale v celej šírke PBS. Stav je skutočne alarmujúci a ilúzia vedenia HaZZ o svojej dokonalosti je škandalózna. S Prezídiom sa nedarí nadviazať akýkoľvek rozumný partnerský vzťah, v ktorom by jedna strana počúvala druhú. Nedarí sa ani uskutočniť žiadne pracovné stretnutie medzi Prezidentmi HaZZ a APPO SR. Avízovaná novelizácia vyhlášky 94/2004 zameraná na elektromobilitu je len zastieracím manévrom zakrývajúcim neschopnosť Prezídia uskutočniť jej poriadnu a rozumnú revíziu, ktorá by odstránila aspoň tie najpálčivejšie denno denné problémy, s ktorými sa neustále potýkajú špecialisti PO. Je otrasné, že naše projekty PBS sa musia riadiť vyše 50 rokov starými metodikami postavenými na princípoch socialistického vlastníctva všetkého. Svet vrátane Českej republiky nás odbehol tak, že už ho asi nikdy nedobehneme, ak budeme živiť tento dávno prekonaný systém organizácie požiarnej prevencie v oblasti navrhovania stavieb.