Aká je skutočná budúcnosť technickej normalizácie?

NormalizáciaRôzne

Od 1.1.2013 je v platnosti NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) č. 1025/2012 z 25. októbra 2012 o európskej technickej normalizácii. Je to veľmi zaujímavé čítanie a človek by si myslel, že sa konečne dostane podpory malým a stredným podnikom, ktoré znamenajú z pohľadu potrebného ekonomického rastu v EÚ veľmi dôležitú zložku ekonomiky, predstavujú až cca 90 % podielu na zamestnanosti v EÚ.
V Nariadení sa síce dočítate, akú podporu idú dostať malé a stredné podniky (MSP) prostredníctvom svojich európskych zástupcov (NORMAPME) v oblasti technickej normalizáciie na európskej aj národnej úrovni ale zároveň 1. marca 2013, len 2 mesiace po uvedení tohto Nariadenia do platnosti NORMAPME „skrachovalo“.
NORMAPME bola najvýznamnejšou európskou organizáciou zastupujúcou záujmy MSP v oblasti prípravy technických noriem v CEN a CENELEC, ktorú finančne podporovala aj európska Komisia.
Kedže sa však peniaze minuli, tak netreba ani podporovať záujmy malých a stredných podnikov a treba ich organizáciu zrušiť. V tomto kontexte sa zasa ukázalo, ako to skutočne myslia veľký hrá?i s malými hráčmi v EÚ.
Takže si prečítajte ako by to malo byť a ako to naozaj bude s financiami, prístupom k normám, harmonizácii noriem a obmedzeniami národnej normalizácie v prospech „väčšiny“ (myslím tým EÚ, nie nás malých).

NARIADENIE NA STIAHNUTE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.