Projekt prírodného laboratória bleskov napriek Covidu pokračuje

Projekt prírodného laboratória bleskov napriek Covidu pokračuje

Rôzne

Začiatkom februára 2020 sme Vás informovali v článku Podporte jedinečný slovenský projekt v oblasti ochrany pred bleskom, že sme sa zapojili do podpory zaujímavého projektu mladého už známeho a uznávaného elektrotechnika Ing. Gabriela Krescanka. Napriek tomu, že celá spoločnosť v súčasnosti žije témou Covidu, Ing. Gabriel Krescanko pokračuje vo svojom úsilí realizácie uvedeného projektu a nedávno a dnes nám zaslal ďalšie zaujímavé informácie, kam sa mu podarilo v projekte pokročiť. Preto nižšie uvádzame jeho nedávnu a dnešnú e-mailovú informáciu aj s priloženými dokumentmi.

Dobrý deň Dámy a Páni,
v poslednej dobe bola väčšina našich aktivít paralyzovaná koronavírusom. Výnimkou nebola ani moja myšlienka „Prírodného laboratória na výskum bleskov“, ktorú nebolo možné rozvíjať osobnými stretnutiami z dobre známych dôvodov. Aj napriek tomu, ja túto myšlienku rozvíjam v mojej hlave naďalej a chcel by som Vás informovať o ďalšom postupe:
– Vďaka pánovi Polareckému zo spoločnosti ELV Senec budúci týždeň stiahnem zo Senca do Uzovských Pekľan (do blízkosti kopca Kamenná) 3x betónový stĺp s dĺžkou 13,5m.
– Na vyššie uvedené stĺpy chcem osadiť:
o 1. stĺp – aktívny zachytávač
o 2. stĺp – pasívny zachytávač
o 3. stĺp – bleskozvod Prokopa Diviša – pán Prokop Diviš vztýčil k oblakom 400 hrotov. Ja plánujem vztýčiť k oblakom 999 hrotov.
– Celý kopec Kamenná, v mieste kde plánujem osadiť vyššie uvedené betónové stĺpy, mám zameraný geodetom, ktorý mi vytvoril vrstevnicový model, na základe ktorého som vybral najvýhodnejšiu parcelu pre toto laboratórium.
– Prevod vlastníckych práv z predmetnej parcely sa mi ešte stále nepodarilo zrealizovať. Je to ešte stále v štádiu riešenia.
– Do 52. konferencie elektrotechnikov Slovenska pripravím 3D vizualizačný model prírodného laboratória, ktorý odprezentujem na tejto konferencii.
– Po 52. konferencii elektrotechnikov Slovenska (ak bude priaznivá situácia s koronavírusom) plánujem zvolať stretnutie, kde si dohodneme technické detaily realizácie tohto laboratória a následne vypracujem projekt pre územné a stavebné konanie.
– Stavebné povolenie na tento projekt by som chcel získať do 03/2021.
– Laboratórium by som chcel zrealizovať od 03/2021 do 07/2021.
– Oficiálne otvorenie laboratória by som chcel zrealizovať dňa 10.07.2021 (165. narodeniny Dr. Nikolu Teslu – číslo 165 je deliteľné tromi 😊).

Dnes napísal
tak ako som avizoval, dnes t.j. 03.09.2020 sme vyložili 3x betónový stĺp s dĺžkou 13,5 m v obci Uzovské Pekľany neďaleko kopca Kamenná, na ktoré sa osadia bleskozvody (pozri „2020_09_03 – vykládka stĺpov“). Tieto stĺpy sú uložené na dočasnej skládke, z ktorej sa prevezú priamo na miesto (pozri „2020_09_03 – katastrálna mapa – skládka stĺpov“ a „2020_09_03 – špecifikovanie miesta osadenia prírodného laboratória“) buď pomocou JCB-čka, LK-tečka alebo iného mechanizmu (nad prepravou ešte rozmýšľam…).
V blízkej dobe sa budem snažiť vysporiadať vlastnícke vzťahy na pozemku, kde plánujem osadiť predmetné laboratórium. Iba pre informáciu: Myšlienka tohto experimentu bude odprezentovaná na 52. konferencii SEZ-KES, ktorá sa bude konať v Poprade.

P.s.: Veľká vďaka patrí pánovi Polereckému zo spoločnosti ELV PRODUKT, a.s., ktorý mi dokázal vyčleniť stĺpy pre tento experiment.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.