Problémy elektromobility sú v kvalite a bezpečnosti batérií

Problémy elektromobility sú v kvalite a bezpečnosti batérií

PožiareRiešenie PBS

V rámci projektu našej asociácie Elektromobilita a riešenie PBS Vás už od roku 2019 pravidelne informujeme o dianí v tejto oblasti doma aj v zahraničí. V roku 2021 sme spracovali a vydali v spolupráci s ďalšími odborníkmi odporúčania pre umiestňovanie parkovacích miest s infraštruktúrou pre nabíjacie stanice v garážach vo vnútri budov v dokumente ATN® 010. Obsah tohto technického dokumentu bol spracovaný na základe množstva údajov a informácií zo zahraničných zdrojov o rôznych bezpečnostných aspektoch elektromobility, ktorá sa stala jednou z hlavných tém v oblasti alternatívnych pohonov v doprave v 21.storočí.
Množstvo aktuálnych správ z oblasti elektromobility je zverejňovaných na portáli fontech.sk (miesto pre všetkých nadšencov elektromobility), kde sa v poslednom čase objavili správy, ktoré súvisia s nízkou kvalitou a bezpečnosťou akumulátorov, na čo doplácajú výrobcovia elektromobilov, tak ako to je v prípade Hyundai Kona EV a Chevrolet Bolt EV, kde bolo zaznamenané množstvo požiarov spojených s nízkou kvalitou a bezpečnosťou akumulátorov do jedného výrobcu. Výsledkom je skutočnosť, že napr. výrobca elektromobilov Chevrolet Bolt EV (General Motors) požiadal majiteľov Chevrolet Bolt EV vyrobených od roku 2017 do roku 2019 (v Amerike je to približne 50 000 vozidiel), aby nenabíjali svoje vozidlá cez noc a pre istotu ich nechávali zaparkované na vonkajších parkoviskách a neparkovali v podzemných garážach. Viac sa o týchto prípadoch sa dočítate v článkoch:
Riziko požiaru batérií je kritické. Známy elektromobil je na odpis, vyše 70 000 kusov zvolali do servisu
Svet rieši ďalší škandál. Elektromobil známej automobilky nesmú ľudia parkovať v garáži a bez dozoru, môže zhorieť
Známy výrobca zastavuje výrobu elektromobilov. Došli mu baterky, problémy majú aj iní

Na základe uvedených skutočností je zrejmé, že odborná diskusia, ktorej výsledkom sú odporúčania uvedené v ATN® 010 (prvom a zatiaľ jedinom slovenskom technickom dokumente) majú jednoznačné opodstatnenie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.