Požiarna ochrana najvyššej drevostavby sveta – inšpirácia

Požiarne konštrukcieRiešenie PBS

Náš kolega nám poslal zaujímavé informácie s odkazom na austrálske webové stránky www.woodsolutions.com.au, ktoré sú popredným svetovým zdrojom pre navrhovanie a výstavbu drevostavieb.
Okrem mnohých iných článkov, videí z webinárov a veľkého množstva dokumentov na stiahnutie ohľadom drevostavieb a požiarnej ochrany, ktoré skutočne vystihujú aj úvodný slogan tejto webovej lokality Inovatívne, poučné a inšpiratívne!, nás aj z hľadiska požiarnej ochrany zaujal webinár o najvyššej budove na svete postavenej z dreva, ktorá sa nachádza v nórskom Bergene. Nižšie Vám ponúkame voľný preklad anotácie webinára aj s dvoma veľmi zaujímavými videami o konštrukčnom riešení budovy a o riešení požiarnej ochrany z hľadiska požiarneho inžinierstva.

Mjøstårnet je 18 – podlažná budova z dreva so zmiešaným využitím – postrehy z návrhu, požiarneho skúšania a výstavby

Vizionársky developer požiadal projektantov a dodávateľov úspešnej 14-podlažnej veže „Treet“ dokončenej v roku 2015 v Bergene, aby urobili ďalší krok, využili drevenú fasádu a k nájomným bytom pridali hotel a kancelárie.

Mjøstårnet je s výškou 85,4 metra v súčasnosti najvyššou budovou na svete postavenou celou z dreva. A čo je najdôležitejšie, je to úžasná zmes technickej dokonalosti a odhodlaného remeselného spracovania, kde nórske zručnosti pre udržateľnú a bezpečnú inováciu nachádzajú dokonalú rovnováhu.

Hlavným konštrukčným prvkom je Glulam, ktorý je doplnený ďalšími drevenými výrobkami, aby sa optimalizoval celodrevený dizajn, ktorý vydrží skúšku času vo veľmi premenlivom škandinávskom počasí.

Od Rune Abrahamsena, generálneho riaditeľa spoločnosti Moelven Limtre (ktorý bol tiež stavebným inžinierom spoločnosti Treet) a Leifa Tore Isaksona, požiarneho inžiniera spoločnosti Sweco pre oba tieto projekty, sa dozviete, ako riešili tieto problémy a spolupracovali na splnení sna developera bez toho, aby prekročili jeho rozpočet a časový rámec.

Link priamo na zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.