Najvyššia drevostavba na Slovensku

Požiarne konštrukcie

Nadväzujeme na článok, ktorý sme uverejnili dňa 11. decembra 2020 pod názvom Požiarna ochrana najvyššej drevostavby sveta – inšpirácia. Ako vieme zo správ na Slovensku bola postavená a skolaudovaná vyhliadková veža na Štrbskom plese, ako najvyššia drevostavba na Slovensku.

Z verejne publikovaných údajov to bolo zverejnené napr. v článku na linku https://www.cas.sk/clanok/880274/na-strbskom-plese-v-3-stupni-ochrany-vznika-mohutna-vyhliadka-giganticka-veza-rozhadala-tatrancov/

Naši kolegovia sa na túto drevostavbu pozreli z hľadiska protipožiarnej bezpečnosti podobne, ako to bolo v prípade najvyššej drevostavby na svete.

Niektoré parametre tejto drevostavby:

  • počet návštevníkov 500,
  • výška veže 53 m,
  • počet vyhliadkových plošín 4,
  • počet podlaží 10.

Už len z týchto údajov je zrejmé, že dĺžka únikovej cesty po špirálovej rampe pri sklone najmenej 1:8, ak zoberieme dĺžku úniku ako 10 obvodov kružníc tejto špirály, je cca 560 m.

Z náhľadu na obrázok je zrejmé, že sa jedná o jedinú únikovú cestu.

Jedna osoba pohybujúca sa pochodovým krokom v prúde optimálne pohybujúcich sa osôb by túto vzdialenosť (bez paniky) by prešla za cca 11 minút, ak by sa rampa chápala ako úniková cesta po rovine.

Celkový čas evakuácie osôb sa počtom osôb predlžuje.

Je zrejmé, že na únikovú cestu má prístup verejnosť, aj osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu a ich počet taktiež predlžuje čas záchrany osôb. Nejedná sa o feratu.

Čo sa týka záchrany osôb nie je zrejmé, či má uvedená stavba evakuačný výťah.

Nie je samozrejme zrejmé ako je vyriešená v prevádzkovej dokumentácii a v evakuačnom pláne evakuácia a záchrana osôb a samozrejme ani jej precvičovane hasičskými a záchrannými jednotkami.

Zaujímavo vyznie tiež zásah hasičskými jednotkami, už len podľa času dojazdu a možného šírenia požiaru:

Miestne príslušná hasičská jednotka má hasičskú zbrojnicu v Štrbe vo vzdialenosti cca 12,5 km. Hasičská stanica Mengusovce (tunelová) je vo vzdialenosti cca 15 km. Hasičská stanica Tatry je vo vzdialenosti cca 17 km. Uvedené hasičské jednotky nemajú výškovú techniku schopnú zásahu do uvedenej výšky 50 m.

Z uvedeného je veľmi zaujímavé, ako vyznie riziková analýza bezpečnosti pre uvedený počet osôb pri požiari pri podstave drevenej veže, ako aj po výške veže. Na uvedenú vežu bude potrebné vypracovať operatívny plán hasenia požiaru a záchrany osôb a precvičovať ho.

Záverom je nutné uviesť, že sa predpokladá, že veža ako požiarne špecifický výškový drevený objekt bola riešená komplexnou podrobnou rizikovou analýzou bezpečnosti osôb a zasahujúcich hasičských a záchranných jednotiek, s požadovanou požiarnou odolnosťou, triedou reakcie na oheň, triedou vonkajšieho požiaru, vybavená automatickými požiarnotechnickými zariadeniami, požiarnym vodovodom, evakuačným výťahom s požiarne inžinierskym prístupom nad rozsah konzervatívnych právnych predpisov požiarnej bezpečnosti stavby pre splnenie dvoch základných požiadaviek na stavby z hľadiska požiarnej bezpečnosti a preukázanie bezpečnosti uvedeného počtu osôb pri eventuálnom požiari.

7 komentárov. Leave new

  • Martin Hromada
    14. februára 2021 21:09

    Aj drevené umelecké dielo v Sinagóge bude celkom zaujímavé. 50 m3 dreva, ako náhodilé požiarne zaťaženie isto niekto posúdil. http://www.lesmedium.sk/o-com-sa-pise/giganticke-dielo-drevena-konstrukcia-vlozena-do-priestoru-synagogy

    Odpovedať
  • Otázka je, má tam čo horieť? Domnievam sa, že konštrukcia sa od zapaľovača len tak nezapáli, či máme predpokladať nejaký iný iniciátor požiaru?

    Odpovedať
  • Je to pozoruhodné dielo. Vzdávam úctu navrhovateľovi a realizátorovi

    Odpovedať
  • Ja by som velmi rad vedel, ako to vyriesil stavebny urad a ako sa k tomu postavi specialista PO. Alebo to ziadny specialista neposudzoval?
    Lebo v clanku su posudzovane kriteria hlavne unikovych ciest, ale nie je naozaj popisane ako je to vyriesene

    Odpovedať
  • Lukáš na drevostavbe má vždy čo horieť a ako možné zdroje zapálenia nie sú len zapalovače ale aj napr. taký prírodný živel ako je nevyspytateľný blesk, ktorý z času na čas udrie kde sa mu zachce ( aj mimo ochrany bleskozvodnej sústavy ). Mňa by skôr zaujímalo ktorý špecialista PO túto stavbu riešil z hľadiska protipožiarnej bezpečnosti stavby a rád by som videl tú projektovú dokumentáciu PBS a ako sa s jej posudzovaním “ popasoval “ príslušný orgán štátnej správy.

    Odpovedať
  • Projekt vyhliadkovej veže nie je verejne prístupný. Dokonca, ak je správne označený platí naň autorský zákon ako celok i na realizačný projekt požiarnej ochrany. O všetkom však rozhoduje stavebný úrad v prenesenej právomoci.

    Odpovedať
    • Martin Hromada
      24. februára 2021 15:30

      Na projekt požiarnej ochrany nie je možné aplikovať autorské právo. Skúšal som to po tom, čo mi s.r.o. nezaplatila prácu, chcel som to vytĺcť cez autorský zákon ako kopírovanie a rozmnožovanie autorského diela a nie je to možné.

      Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.