Názory českých odborníkov na bezpečnosť elektromobility v hromadných garážach

Názory českých odborníkov na bezpečnosť elektromobility v hromadných garážach

Riešenie PBS

Uplynulo už 9 mesiacov od vydania ATN® 010, ktorá je prvým slovenským technickým dokumentom v oblasti bezpečnosti elektromobility v hromadných garážach. Následne naši zástupcovia túto tému komunikovali v rámci niekoľkých odborných seminárov a konferencií na Slovensku, ale aj v Českej republike.

V tejto oblasti slovenská odborná verejnosť pociťuje nedostatočnú resp. žiadnu aktivitu zo strany zodpovedných ústredných orgánov štátnej správy. Jediným „súvisiacim“ dokumentom, ktorý je zverejnený na oficiálnom webovom sídle ústredného orgánu štátnej správy je paradoxne dokument s názvom Odpoveď ÚNMS SR k vydávaniu ATN, ktorý skôr vyvoláva úsmev, keďže je už 4 roky uverejnený na prvom mieste zoznamu platných usmernení Prezídia HaZZ. Od roku 2016 dokázala APPO SR spracovať a vydať už 12 ATN® dokumentov v rôznych oblastiach a pripravujú sa ďalšie tri. Zodpovedným štátnym orgánom sa za toto obdobie podarila len jedna podstatná vec, ktorou bolo v roku 200 zrušenie dôležitej bezpečnostnej technickej komisie TK 17 Bezpečnosť a ochrana pred požiarmi. Protipožiarna bezpečnosť stavieb. Táto TK sa práve mala zaoberať technickou normalizáciou aj v oblasti bezpečnosti elektromobility v hromadných garážach. Aj to svedčí o dlhodobej bezradnosti a chýbajúcej koncepčnosti pôsobenia zodpovedných štátnych orgánov.

Úplne iná situácia v oblasti riešenia bezpečnosti elektromobility v hromadných garážach je v susednej Českej republike, kde sa táto téma živo komunikuje nielen na úrovní odbornej verejnosti, ale taktiež na úrovni zodpovedných štátnych orgánov. Preto Vám odporúčame dve zaujímavé súvisiace témy, vo video rozhovoroch, ktoré uverejnil portál tzbinfo.cz, a ktoré obsahujú aj ďalšie informácie s prostredia ochrany pred požiarmi.

Obe témy nájdete na linkoch:
Rozhovor: Co musí splňovat hromadné garáže pro elektromobily z hlediska bezpečnosti
Rozhovor: Jaká rizika mají elektromobily z hlediska požární bezpečnosti

alebo priamo vo videu tu:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.