Nová ATN® 011 na tému fotovoltiky a úložísk elektrickej energie

Nová ATN® 011 na tému fotovoltiky a úložísk elektrickej energie

Normalizácia

Chceli by sme Vás informovať, že dnes 1.7.2022 sme zverejnili novú ATN® 011 Protipožiarna bezpečnosť stavieb. Stavby s fotovoltickými elektrárňami a úložiskami elektrickej energie, ktorá je modifikovaným prekladom pôvodnej ATN® 011 Protipožiarna bezpečnosť stavieb. Fotovoltické elektrárne s panelmi na strechách a obvodových konštrukciách stavieb vydanej ako originál v Slovinskom jazyku. K tomuto kroku sme dospeli po početných prosbách odbornej verejnosti, o preklad slovinského originálu ATN® 011 do štátneho jazyka. Chceme poďakovať všetkým odborníkom z našej asociácie aj z iných profesijných organizácií, akou je Slovenský elektrotechnický zväz – Komora elektrotechnikov Slovenska (SEZ-KES), že sa aktívne zapojili do tohto projektu s cieľom, poskytnúť odbornej verejnosti technický dokument v tejto oblasti. Je smutné, že príslušné štátne orgány, ktoré majú v pôsobnosti technickú normalizáciu a technické predpisy v oblasti alternatívnych zdrojov, stále nie sú schopné a ochotné spolupracovať, okrem avizovanej finančnej podpory zo zdrojov EÚ na ich budovanie, na vytvorení zmysluplných technických noriem a predpisov pre túto oblasť z hľadiska bezpečnosti.

4 komentáre. Leave new

  • Valent Hudec
    4. júla 2022 12:17

    Celé je to založené na chybnom predpoklade, že vieme zabezpečiť dostatok energie veternými a foto voltickými elektrárňami. Ak by sme chceli nahradiť lem množstvo elektriny čo vyrábajú Mochovce , museli by sme použiť obrovské rozlohy pôdy. Je to nereálne , tak ako elektromobilita, ktorá má zaručiť ekologickú dopravu čo je tiež blud !

    Odpovedať
    • zrejme nemate na streche ani FVE a v garaži elektromobil ked sa k teme tak odborne vyjadrujete. A vôbec Vam nezáleží na budúcnosti našich detí tak si chodte narubat drevo do lesa

      Odpovedať
  • Hynek Ležák
    15. novembra 2022 14:20

    No veď tie mormy STN 70 rokoch boli super, traz sa vsetko vupušta a nahrádza STN EN ale hala – bala z každej europskej krajiny trosička a mame z toho normu ktoru si každy vysvetluje po svojom. Hlavne predajcovia povedia, to súhlasí a ma to cyhlaaenie o zhode a je to mpresne na to na čo by to zdravý rozum nepoužil.

    Odpovedať
    • František Gilian
      15. novembra 2022 21:15

      Od roku 1970 prešlo vďaka Bohu už 52 rokov a ak si pán Hynek myslí, že STN 70 rokov boli super atd…, tak si neviem predstaviť, akým spôsobom dokázal technicky reagovať na uvedený článok, ktorý je zverejnený na internete v roku 2022, ak by neexistovali STN EN. O takejto internetovej komunikačnej technológii STN 70 rokov ani netušili. Treba sa len aktívne zapojiť do tvorby STN EN, aby zdravý rozum zvíťazil nad neznalosťou podstaty technického poznania a rozvoja stavu vedy a techniky.

      Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.