Nová ATN® 011 na tému fotovoltiky a úložísk elektrickej energie

Nová ATN® 011 na tému fotovoltiky a úložísk elektrickej energie

Normalizácia

Chceli by sme Vás informovať, že dnes 1.7.2022 sme zverejnili novú ATN® 011 Protipožiarna bezpečnosť stavieb. Stavby s fotovoltickými elektrárňami a úložiskami elektrickej energie, ktorá je modifikovaným prekladom pôvodnej ATN® 011 Protipožiarna bezpečnosť stavieb. Fotovoltické elektrárne s panelmi na strechách a obvodových konštrukciách stavieb vydanej ako originál v Slovinskom jazyku. K tomuto kroku sme dospeli po početných prosbách odbornej verejnosti, o preklad slovinského originálu ATN® 011 do štátneho jazyka. Chceme poďakovať všetkým odborníkom z našej asociácie aj z iných profesijných organizácií, akou je Slovenský elektrotechnický zväz – Komora elektrotechnikov Slovenska (SEZ-KES), že sa aktívne zapojili do tohto projektu s cieľom, poskytnúť odbornej verejnosti technický dokument v tejto oblasti. Je smutné, že príslušné štátne orgány, ktoré majú v pôsobnosti technickú normalizáciu a technické predpisy v oblasti alternatívnych zdrojov, stále nie sú schopné a ochotné spolupracovať, okrem avizovanej finančnej podpory zo zdrojov EÚ na ich budovanie, na vytvorení zmysluplných technických noriem a predpisov pre túto oblasť z hľadiska bezpečnosti.

5 komentárov. Leave new

  • Valent Hudec
    4. júla 2022 12:17

    Celé je to založené na chybnom predpoklade, že vieme zabezpečiť dostatok energie veternými a foto voltickými elektrárňami. Ak by sme chceli nahradiť lem množstvo elektriny čo vyrábajú Mochovce , museli by sme použiť obrovské rozlohy pôdy. Je to nereálne , tak ako elektromobilita, ktorá má zaručiť ekologickú dopravu čo je tiež blud !

    Odpovedať
    • zrejme nemate na streche ani FVE a v garaži elektromobil ked sa k teme tak odborne vyjadrujete. A vôbec Vam nezáleží na budúcnosti našich detí tak si chodte narubat drevo do lesa

      Odpovedať
      • Zrejme nebývate v meste a nemáte na balkóne panel 😀 … Už teraz je problém vyregulovať sieť. Darí sa to aj vďaka SEPSu, ale je to beh na dlhé trate. Nebudem voči tomu úplne skeptický, no zároveň to nevidím úplne reálne, čo sa týka elektromobility. Bude jedine reálna, ak sa každý z nás uvedomí a začne použivať svoje auto inak, no opäť sa tu obmedzia a poskladajú na zelenšiu budúcnosť práve nižšia stredná vrstva a tá chudobnejšia. S pozdravom Stanislav D.

        Odpovedať
  • Hynek Ležák
    15. novembra 2022 14:20

    No veď tie mormy STN 70 rokoch boli super, traz sa vsetko vupušta a nahrádza STN EN ale hala – bala z každej europskej krajiny trosička a mame z toho normu ktoru si každy vysvetluje po svojom. Hlavne predajcovia povedia, to súhlasí a ma to cyhlaaenie o zhode a je to mpresne na to na čo by to zdravý rozum nepoužil.

    Odpovedať
    • František Gilian
      15. novembra 2022 21:15

      Od roku 1970 prešlo vďaka Bohu už 52 rokov a ak si pán Hynek myslí, že STN 70 rokov boli super atd…, tak si neviem predstaviť, akým spôsobom dokázal technicky reagovať na uvedený článok, ktorý je zverejnený na internete v roku 2022, ak by neexistovali STN EN. O takejto internetovej komunikačnej technológii STN 70 rokov ani netušili. Treba sa len aktívne zapojiť do tvorby STN EN, aby zdravý rozum zvíťazil nad neznalosťou podstaty technického poznania a rozvoja stavu vedy a techniky.

      Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.