Elektromobilita v praxi = Elektrina na prídel?

Elektromobilita v praxi = Elektrina na prídel?

Rôzne

Už niekoľko rokov pozorne sledujeme vývoj v oblasti elektromobility najmä v súvislosti s jej bezpečnostnými aspektmi a prítomnosťou v stavbách (parkovanie a nabíjanie). Elektroenergetické aspekty elektromobility sa samozrejme dotýkajú aj otázok zabezpečenia dodatočného energetického výkonu, pre potreby rastu počtu elektromobilov v EÚ.

25. 9.2021 sme v oblasti elektromobility zaznamenali v internetových médiách vydanie dvoch veľmi zaujímavých článkov
Nový zákon umožní nabíjení elektromobilů jen v časech, kdy to vláda dovolí
Elektromobilita v praxi: Elektřina na příděl
ktoré uvádzajú rovnaký problém elektromobility prejavujúci sa vo vyspelých európskych krajinách, ako je Veľká Británia a Nemecko. Spoločným menovateľom sú energetické limity zdrojov a distribučných sietí pre potreby nabíjania elektromobilov, ktoré vedú k legislatívnej regulácií možnosti nabíjania elektromobilov v domácnostiach. V tejto súvislosti sme na začiatku septembra zaznamenali v podobnom kontexte rozhovor v denníku ŠTANDARD s doc. Ing. Jánom Lešinským, CSc. medzinárodne uznávaným vedcom a pedagógom, odborníkom na systémy pohonov hlavne automobilov a na vplyv techniky na životné prostredie. V článku s titulkom
Čaká nás katastrofa, o akej si nikto nemyslel, že sa jej dožijeme
odpovedá na otázky redaktora Jozefa Hajka, a tieto odpovede jednoznačne vedú k záverom nereálnosti cieľov politiky EÚ v oblasti masového rozvoja elektromobility. Doc. Ing. Ján Lešinský, CSc. jasnými technicko-ekonomickými, sociálnymi, environmentálnymi a trhovými argumentmi popisuje prečo je cieľ EÚ zastaviť výrobu spaľovacích motorov v roku 2035 sci-fi.

Tu je jeden zo záverov rozhovoru

Takže kde je základný problém?
Nemáme problém znížiť emisie CO2, problém je v ľudských hlavách. Ľudia majú využívať automobily racionálne. Dvojtonové auto nie je vhodné na nákupy do blízkeho obchodu, pri ktorom sa minie desať litrov paliva. Od hľadania cesty na zníženie produkcie CO2 sme prešli na falošnú cestu hľadania zdrojov na elektro a uskladnenie elektriny. Elektro nie je univerzálne vhodné, a preto potrebujeme sprostredkovateľa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.