Výškové drevostavby na Slovensku? Zatiaľ nie.

NormalizáciaPrávne predpisy

Toto je titulok veľmi zaujímavej rozhlasovej epizódy relácie KONTAKTY na rozhlasovej stanici Rádio Slovensko, ktorá bola odvysielaná dňa 12.11.2024. Zaujímavej najmä z hľadiska dôvodov, prečo sa zatiaľ na Slovensku nemôžu stavať výškové drevostavby. V relácii diskutujú Jozef Štefko (Technická univerzita vo Zvolene, Katedra drevených stavieb, Drevárska fakulta), Pavol Kukura (Slovenská rada pre zelené budovy, predseda predstavenstva) a z nahrávky si môžete vypočuť Antona Osvalda k téme požiarov a drevostavieb. Už z mien diskutujúcich sú zrejmé dôvody, prečo na Slovensku zatiaľ nie. A prečo sa v Čechách od konca tohto roku už bude dať?

To sa dozviete v archíve Rádia Slovensko na linke KONTAKTY – Archív Rádia Slovensko. Príjemné počúvanie

Trochu úsmevne môže pôsobiť skutočnosť, že v Českej republike bol štát schopný uvoľniť 2 milióny Eur na zmenu legislatívy a technických noriem v prospech výstavby vyšších drevostavieb. Naši odborníci, ktorí sa dlhé roky podieľali a podieľajú na tvorbe legislatívy a technických noriem v oblasti protipožiarnej bezpečnosti stavieb, by pri takomto štedrom prístupe štátnych orgánov na Slovensku boli dávno multimilionármi.

2 komentáre. Leave new

  • Veľmi vysoké drevostavby ani vo svete nemajú na ružiach ustlane a riešia sa individuálne velmi podrobným postupom požiarne bezpečnostným inžnierstvom na základe najnovších poznatkov vedy a techniky.
    Zvyšovanie výšky je aj u nás možné, avšak je zaujímavé, ktorý kolektív projektantov ako prvý presvedčí, že je možné postupovať podľa zákona o požiarnej ochrane a nie podľa vyhlášky o požiarnej bezpečnosti stavieb.
    Tvorba normy na drevostavby je velmi vhodná pre ich jednoduchšie navrhovanie ako bežných budov avšak s podrobným riešením nie v projekte pre stavebné povolenie.

    Odpovedať
  • Klasické zahraničné normy ako aj medzinárodné sú pre vyššie drevené budovy ako u nás. a je možné ich analyzovať a prevziať. Zo znalostí zo zahraničia vyplýva, že projekt protipožiarnej bezpečnosti v tomto prípade nemôže byť len v štádiu projektu pre stavebné povolenie, ale aj potrebná dôsledná spolupráca všetkých účastníkov projektu AI aj v ďaľších etapách s oveľa vyššou podrobnosťou, ako sa vyžaduje v stavebnom povolení. Tieto zručnosti sa postupne získavajú v rámci stavebného drevárskeho sektoru.
    Veľmi vysoké drevené budovy sa navrhujú individuálne požiarne bezpečnostným inžinierstvom a je možné ich stavať podľa zákona o požiarnej ochrane aj u nás avšak je ťažke nájsť konzesus s HaZZ.

    Všetci zúčastnení v stavebnom procece a v procese užívania stavieb sa musia na uvedené pripraviť aj keď sú uvedené budovy zatiaľ ekonomicky nevýhodné.

    Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.