Aktivity APPO SR súvisiace s novými povolaniami v oblasti PBS

Právne predpisyRiešenie PBS

Zástupcovia našej asociácie už od roku 2024 uskutočnili niekoľko oficiálnych rokovaní súvisiacich s uplatňovaním nových povolaní, ktoré sú zakotvené v aktuálnej Národnej sústave povolaní a súvisia s navrhovaním stavieb a kontrolou realizácie stavieb z hľadiska ich protipožiarnej bezpečnosti. Týmito aktivitami nadväzujeme na ukončený národný projekt Sektorovo riadených inovácií v Národnej sústave povolaní, ktorý prebiehal v rokoch 2019-2022, a v rámci ktorého sa naša asociácia výrazne podieľala na revíziách obsahu existujúcich povolaní aj tvorbe nových povolaní. O existencii týchto povolaní sme informovali odbornú verejnosť aj v rámci prvých dvoch ročníkov Odborných konferencií s medzinárodnou účasťou MONITOR PBS 2023 a 2024.

Začiatkom roku 2024 sme zorganizovali ďalšie stretnutie so zástupcami Slovenskej komory stavebných inžinierov (SKSI) na vyššie uvedenú tému, z ktorého si môžete pozrieť zápis. Následne sme v rámci prípravy znenia Memoranda o porozumení a spolupráci medzi HaZZ a APPO SR, ktoré bolo slávnostne podpísané na 2. Odbornej konferencii s medzinárodnou účasťou MONITOR PBS 2024, problematiku nových povolaní ukotvili aj do textu znenia
Memoranda.

V septembri 2024 sme v tejto veci navštívili aj českých kolegov hasičov a autorizovaných inžinierov z ČKAIT (Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě) v Brne, kde nás zaujímali ich vyše 30 ročné skúsenosti v oblasti navrhovania PBS autorizovanými inžiniermi. O tomto stretnutí sme Vás už informovali na našom webovom sídle v článku Pracovné stretnutie s českými hasičmi a autorizovanými inžiniermi v Brne

V októbri 2024 sme za účasti zástupcu SKSI rokovali na predmetnú tému aj so zástupcami našej partnerskej Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD) a z tohto rokovania Vám tiež ponúkame stručný zápis.

V rámci spolupráce s našimi univerzitami sme oslovili s témou nových povolaní v oblasti PBS a súvisiacich potrieb vysokoškolského vzdelávacieho programu pre tieto povolania našu partnerskú Katedru požiarneho inžinierstva, Fakulty bezpečnostného inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline, s ktorou máme uzavreté Memorandum o porozumení. Na dvoch stretnutiach v Žiline (november 2024) a následne v Banskej Bystrici (december 2024) sme sa zaoberali profesiou „Požiarny audítor“ ktorú majú akreditovanú v rámci ich inžinierskeho študijného programu. Na túto tému sa pripravuje aj ich prednáška na 3. Odbornej konferencii s medzinárodnou účasťou MONITOR PBS 2025.

Ďalšie rokovanie na tieto témy bolo na pôde Technickej univerzity vo Zvolene, kde sme sa v januári 2025 stretli so zástupcami a pedagógmi Katedry požiarnej ochrany Drevárskej Fakulty TUZVO (KPO DF TUZVO). Toto rokovanie bolo naozaj rozsiahle a jednoznačne preukázalo, že odborníci a pedagógovia KPO DF TUZVO sú ochotní a pripravení z hľadiska predmetového aj personálneho zastrešiť vysokoškolský vzdelávací program štúdia Autorizovaného inžiniera pre riešenie PBS a technológií. Veľmi dôležitou skutočnosťou je zhoda prítomných odborníkov na tom, že súčasný systém základnej odbornej prípravy špecialistov požiarnej ochrany v rozsahu 200 hodín a neexistujúci systém ich priebežného celoživotného vzdelávania je základným problémom kvality navrhovania stavieb z hľadiska PBS, ktorý je potrebné dať do súladu s modernými požiadavkami na navrhovanie stavieb tak, ako je to v prípade iných autorizovaných inžinierov ostatných stavebných profesií. Celý zápis z rokovania si môžete prečítať TU.

Dňa 16. januára 2025 sa uskutočnilo ďalšie online pracovné stretnutie zástupcov APPO SR so zástupcami vedenia Prezídia HaZZ, okrem iného, aj na vyššie uvedené témy a na základe záverov rokovania sme vypracovali a zaslali partnerom z Prezídia HaZZ, všetky podrobné informácie súvisiace s týmito novými povolaniami a ich verejnou propagáciou. Na rokovaní bolo dohodnuté, že v priebehu marca 2025 sa uskutoční ďalšie online pracovné stretnutie a jednou s tém tohto pracovného stretnutia bude aj téma nových povolaní v oblasti PBS a ďalší postup ich zavedenia do aplikačnej praxe.

Z uvedených skutočností by malo byť všetkým zrejmé, že dôležité a potrebné zmeny sa nerodia ľahko a nemožno ich realizovať pomocou čarovného prútika, ale vyžadujú dlhodobú a systematickú prípravu a mnoho krokov vzájomnej spolupráce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.