Ako získať mandátny certifikát Špecialistu požiarnej ochrany a využiť ho na Portáli výstavby

Ako získať mandátny certifikát Špecialistu požiarnej ochrany a využiť ho na Portáli výstavby

Právne predpisyRiešenie PBS

Nový stavebný zákon so svojimi vykonávacími predpismi podmienili vznik nového informačného systému – Portálu výstavby, ktorý v rámci procesu povoľovania stavieb umožňuje ukladať a popisovať projektovú dokumentáciu stavieb v digitálnom prostredí.

Mnohí projektanti za účelom zefektívnenia a urýchlenia povoľovacieho procesu prechádzajú do tohto digitálneho prostredia. Ak však chcú v ňom plnohodnotne fungovať, potrebujú spolupracovať so špecialistami požiarnej ochrany, ktorí sú schopní v tomto prostredí vykonávať jednotlivé úkony súvisiace s projektovou dokumentáciou protipožiarnej bezpečnosti stavby.

Dôležitým predpokladom pre každého špecialistu požiarnej ochrany, ktorý chce pracovať s projektovou dokumentáciou protipožiarnej bezpečnosti stavby v rámci portálu výstavby, je mať k dispozícii mandátny certifikát, ktorý daného špecialistu požiarnej ochrany na základe jeho osvedčenia o odbornej spôsobilosti oprávňuje takúto dokumentáciu digitálne podpisovať.

Podľa našich najnovších informácií aj Prezídium HaZZ pripravuje v tejto otázke vlastné usmernenie. My však máme snahu čo najrýchlejšie informovať odbornú verejnosť o tom, ako sa vysporiadať s touto problematikou, pretože sa na nás v tejto veci obracia v súčasnosti veľké množstvo špecialistov požiarnej ochrany.

Základné pojmy
Mandátny certifikát – v elektronickej podobe spája kvalifikovaný elektronický podpis a autorizačnú pečiatku. Aktuálny zoznam oprávnení je zverejnený na webe NBÚ https://www.nbu.gov.sk/zoznam-opravneni/. Oprávnenie pre ŠPO nájdete pod číslom 1301.

O vydanie certifikátu môžete požiadať certifikačnú autoritu:
Certifikačná autorita (CA) – je hlavný vydavateľ digitálnych certifikátov a garant ich dôveryhodnosti. Zoznam CA je na linku (https://eidas.ec.europa.eu/efda/trust-services/browse/eidas/tls/tl/SK)
Registračná autorita (RA) – je poverený sprostredkovateľ, ktorý zabezpečuje overenie totožnosti žiadateľov a prípravu podkladov pre CA. CA aj RA spolupracujú na zabezpečení dôveryhodnosti elektronických podpisov a pečatí, pričom CA je zodpovedná za technickú a právnu stránku vydávania certifikátov, RA za overenie žiadateľov a administratívnu podporu.

Legislatíva
Mandátne certifikáty sú upravené zákonom č. 272/2016 Z. z. o dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o dôveryhodných službách). Konkrétne v § 8, následne § 9 je ustanovuje zoznam oprávnení, na ktoré je možné vydať mandátny certifikát.

Postup vybavenia Mandátneho certifikátu ŠPO
Mandátny certifikát vydávajú poskytovatelia dôveryhodných služieb, tzv. Certifikačná autorita (CA). Každá CA sa niečím líši. Ceny sú viac menej rovnaké, niektoré CA poskytujú služby na priamo, niektoré cez svoju RA. Niektoré CA majú vyvinutý SW pre nahratie celého adresára projektu a hromadný digitálny podpis, oproti nahratiu a podpisu po jednom súbore. Niektoré CA dokonca prídu za Vami.

Naše skúsenosti s využitím služby spoločnosti Brainit.sk, s. r. o. a spoločnosti Disig, a.s.
1. Po rezervácii termínu a osobnej návšteve CA je možné záležitosť vybaviť za cca 30 minút
2. Obdržíte čipovú kartu, ktorá sa používa v čítačke rovnako ako občiansky preukaz – stojí to cca 20,- EUR bez DPH (dajú sa vybrať aj iné nosiče ako USB token alebo USB čítačka s kartou o veľkosti SIM – sú ale o niečo drahšie)
3. Na túto čipovú kartu sa nahrá mandátny certifikát pod číslom oprávnenia 1301 (špecialista PO). Stojí to cca 30 EUR,- bez DPH na 1 rok (mandátne certifikáty vedia vydávať na 1 rok alebo na 2 roky, je možné si vybrať)
4. K vybaveniu sú potrebné 2 doklady na overenie totožnosti (občiansky preukaz, vodičský preukaz) a originál osvedčenia ŠPO (z ktorého si CA urobí kópiu)
5. Podpíše sa zmluva o poskytovaní dôveryhodnej služby a potvrdenie o prevzatí certifikátu
6. Následne je potrebné do PC nainštalovať potrebnú aplikáciu na správu čipovej karty, nastaviť vlastné heslo, PIN a PUK na čipovej karte (je k tomu prehľadný návod) a už nič nebráni tento certifikát používať
7. Potom je už len potrebné sledovať exspiráciu certifikátu a raz za rok alebo raz za 2 roky si ho obnovovať.

Certifikát vždy vydajú na 1 rok alebo na 2 roky aj v prípade, že platnosť osvedčenia ŠPO končí skôr. Potom už je na zodpovednosti jednotlivca, že nebude certifikát používať bez platného osvedčenia.

Registrácia na Portál výstavby a nahrávanie projektu PBS
Celý postup registrácie na portáli výstavby a jeho jednotlivé funkcionality vrátane prideľovania oprávnení k jednotlivým projektom, nahrávania a elektronického podpisovania dokumentácie sú zrozumiteľne vysvetlené v tomto webinári: https://uupv.sk/aktuality/druhy-webinar-zamerany-na-predstavenie-jednotlivych-funkcionalit-portalu-vystavby

V adresárovej štruktúre dokumentácie na portáli výstavby je možné protipožiarnu bezpečnosť stavby vkladať v priečinku E. Prílohy.
Jednotlivé dokumenty sa nahrávajú vo formáte PDF/A a ich názvy musia byť vytvorené podľa vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania a výstavby, o obsahu podaní a obsahu a rozsahu dokumentácie stavby, príloha č. 24 https://www.slov-lex.sk/ezbierky/pravne-predpisy/SK/ZZ/2025/60/20250401

Zhrnutie
V súvislosti so zápisom oprávnení:
– 1301 Špecialista požiarnej ochrany (ŠPO),
– 1302 Hosťujúci špecialista požiarnej ochrany (HŠPO)
do Zoznamu oprávnení NBÚ, je možné pre dané profesie získať Mandátny certifikát.

Pri žiadosti o uvedený certifikát je potrebné predložiť nasledovné doklady, ktorými sa preukazuje oprávnenie:

Špecialista požiarnej ochrany
Osvedčenie o odbornej spôsobilosti špecialistu požiarnej ochrany vydané Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky v súlade s ustanovením § 11 ods. 5 a 10 a § 11a ods. 9 zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov

Hosťujúci špecialista požiarnej ochrany
Osvedčenie o odbornej spôsobilosti hosťujúceho špecialistu požiarnej ochrany vydané Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky v súlade s ustanovením § 11b ods. 2 zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov.

Tu nájdete video návody k mandátnym certifikátom z portálu NFQES spoločnosti Brainit.sk:
Plná registrácia
Overenie telefónneho čísla a e-mailu
Žiadosť – vzdialený certifikát
Žiadosť QSCD karta
Podpis vzdialeným certifikátom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.